دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧
 


  چاپ        ارسال به دوست

مطالعه تحقیقاتی برای انتخاب بهترین نوع دارو سل

درمان سل شامل ترکیبی از داروهای گوناگون است، گاهی اوقات از داروهایی به عنوان فلوروکینولون ها استفاده می شود. با استفاده از شبیه سازی های کامپیوتری، دانشمندان نشان داده اند که فلوروکینولون شناخته شده به عنوان مکسیفلوکساسین ممکن است بهتر از دو مورد دیگر فلوروکینولون های مورد استفاده باشد.

سل  میلیون ها نفر از مردم را  هر ساله آلوده می کند و نیاز به حداقل 6 ماه درمان با داروهای مختلف دارد. این درمان می تواند شامل یکی از سه فلوروکینولون: مکسیفلوکساسین(MOXI)، لووفلوکساسین(LEVO) یا گتیفلوکساسین (GATI) باشد. با این حال، داده های موجود از مطالعات بالینی و مطالعات حیوانی برای تعیین بهترین ها ناکافی است.

در مطالعه جدید یک مدل کامپیوتری برای شبیه سازی اثرات این داروها بر روی گرانولومها - خوشه های سلول های میزبان و باکتری هایی که در ریه های بیماران مبتلا به سل وجود دارند، توسعه داده اند. مدل کامپیوتری شامل داده های آزمایشی در مورد سه دارو و همچنین دانش گسترده ای در زمینه شیمی فعالیت آنها است. تیم تحقیقاتی از مدل کامپیوتری برای شبیه سازی درمان با هر یک از سه دارو استفاده کرد و آنها را با توجه به معیارهای متعدد مقایسه کرد. در این شبیه سازی ها،  MOXi  به نظر می رسد برتر از دو نوع دیگر است. زیرا باکتری ها در گرانولومس سریعتر کشته شدند و هنگامی که بیماران شبیه شده از دست رفته دوز دریافت کردند بهتر عمل می کردند. LEVO باکتری ها را سریعتر از GATI کشت. با این حال، تمام این سه دارو قادر به کشتن باکتری ها در مرکز گرانولوم نبودند.

اکنون دانشمندان درحال مطالعه هستند تا بتوانند بهترین دارو را برای درمان سل انتخاب کنند.


١٢:١٦ - سه شنبه ٢١ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ٥١٣٤١    /    تعداد نمایش : ٢٢٤خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved   Powered By NRITLD IT Department