دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧
 


  چاپ        ارسال به دوست

کشف راهی برای درمان بهتر و کوتاهتر سل

تحقیقات جدید نشان می دهد که باکتری هایی که باعث سل می شوند برای اینکه با آنتی بیوتیک ها مواجه نشوند متابولیسم خود را تغییر میدهند و این روش فرار متابولیکی با داروهای جدید می تواند خنثی شود.

این یافته ها مهم هستند،چرا که این بیماری تنفسی حدود 2 میلیون نفر را در سراسر جهان می کشد و رژیم درمانی طولانی مدت آن منجر به ایمنی ضعیف بدن و در عین حال مقاومت میکروب در برابر دارو می شود.

لوئیس برمودز، دانشمند دانشگاه ایالتی اورگن تخمین زده است که کاهش زمان درمان از شش ماه تا سه هفته احتمالا کمک شایانی می تواند در بهبود یافتن کند و از بسیاری از مشکلات ایجاد شده در طول درمان جلوگیری خواهد کرد.

محققان بررسی کردند که چگونه باکتری ها به هر نوع دارو ضد باکتری واکنش نشان می دهند و هدف از ایجاد پیشرفت در جهت ایجاد یک ترکیب ترکیبی است. آنها پاسخهای پروتئومیک باکتری را به پنج ترکیب - ایزونیزید، ریفامپیسین، مکسفلوکساسین، مفاووین و بداکیلین مطالعه کردند و مسیرهای فرار و آنزیم های مرتبط با تغییرات در وضعیت متابولیکی را کشف کردند.

آنزیم هایی که بوسیله باکتری ها تولید می شوند، آنزیم هایی هستند که مسیرهای مختلف متابولیکی را متصل می کنند. غیرفعال کردن ژن برخی از این آنزیم ها موجب بهبود کارایی دارو در برابرMtb می شود."پروتئین های شناسایی ممکن است اهداف قدرتمند برای توسعه داروهای سینرژیک را به منظور تسریع کشتار باکتری فراهم کند."

اکنون دانشمندان در حال بررسی این هستند که اگرما بتوانیم از ترکیب دیگری استفاده کنیم که از تغییر مسیرهای متابولیک باکتری ها جلوگیری کند، می تواند تأثیر قابل توجهی بر کاهش زمان لازم برای درمان و بهبود رعایت و در نتیجه کاهش ظهور از مقاومت  داشته باشد.


٠٩:٥٣ - چهارشنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ٥١٣٦٨    /    تعداد نمایش : ٢٢٦خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved   Powered By NRITLD IT Department